LM78L12ACMX
Texas Instruments
Product No:
LM78L12ACMX
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 54dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Not For New Designs
Control Features -
Current - Output 100mA
Base Product Number LM78L12
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V