LM78L12ACZ
Texas Instruments
Product No:
LM78L12ACZ
Package:
TO-92-3
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 54dB (120Hz)
Series -
Package Box
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-92-3
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V