LM9036DT-3.3
Texas Instruments
Product No:
LM9036DT-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-252-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO252-3
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 60dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 50mA
Base Product Number LM9036
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage Dropout (Max) 0.40V @ 50mA
Current - Supply (Max) 2 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252-3
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V