
Texas Instruments
Product No:
LM9036MX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.93005
9.3005
25
0.88236
22.059
100
0.72485
72.485
250
0.677616
169.404
500
0.598823
299.4115
1000
0.472758
472.758
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 50mA |
| Base Product Number | LM9036 |
| Protection Features | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.40V @ 50mA |
| Current - Supply (Max) | 2 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 20 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |