LM9071SX/S5000467
Texas Instruments
Product No:
LM9071SX/S5000467
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
DDPAK/TO-263-5
Batch:
Datasheet:
Description:
PROTOTYPE
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR -
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status Active
Control Features Enable, Reset
Current - Output 250mA
Protection Features Load Dump, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 250mA
Current - Supply (Max) 50 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Current - Quiescent (Iq) 4 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V