
Texas Instruments
Product No:
LMC6042AIM/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.876
3.876
10
3.47795
34.7795
25
3.28776
82.194
100
2.84943
284.943
250
2.70332
675.83
500
2.425673
1212.8365
1000
2.045749
2045.749
2500
1.943462
4858.655
5000
1.870398
9351.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 0.02V/µs |
| Output Type | Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 26µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LMC6042 |
| Current - Input Bias | 0.002 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Gain Bandwidth Product | 100 kHz |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 15.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.5 V |