
Texas Instruments
Product No:
LMC6062IMX/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8215
2.8215
10
2.5346
25.346
25
2.39096
59.774
100
2.037085
203.7085
250
1.912768
478.192
500
1.673672
836.836
1000
1.386753
1386.753
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LMC® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.035V/µs |
| Output Type | Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 40µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LMC6062 |
| Current - Input Bias | 0.01 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Gain Bandwidth Product | 100 kHz |
| Voltage - Input Offset | 100 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 35 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 15.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.5 V |