
Texas Instruments
Product No:
LMC6082IN/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1015
5.1015
10
4.5809
45.809
25
4.33048
108.262
100
3.752975
375.2975
250
3.560562
890.1405
500
3.194869
1597.4345
1000
2.694476
2694.476
2500
2.559746
6399.365
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 1.5V/µs |
| Output Type | Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1.1mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LMC6082 |
| Current - Input Bias | 0.01 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Gain Bandwidth Product | 1.3 MHz |
| Voltage - Input Offset | 150 µV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Output / Channel | 34 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 15.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.5 V |