
Texas Instruments
Product No:
LMC6462AIMX/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4865
3.4865
10
3.1293
31.293
25
2.95868
73.967
100
2.564335
256.4335
250
2.432798
608.1995
500
2.182948
1091.474
1000
1.841043
1841.043
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.028V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 50µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LMC6462 |
| Current - Input Bias | 0.15 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Gain Bandwidth Product | 50 kHz |
| Voltage - Input Offset | 250 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 75 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 15.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |