
Texas Instruments
Product No:
LMC660AIM
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC CMOS 4 CIRCUIT 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3415
4.3415
10
3.9007
39.007
25
3.6879
92.1975
100
3.196275
319.6275
250
3.032324
758.081
500
2.720895
1360.4475
1000
2.294725
2294.725
2500
2.179994
5449.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LMC® |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 1.1V/µs |
| Output Type | Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Current - Supply | 1.5mA (x4 Channels) |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | LMC660 |
| Current - Input Bias | 0.002 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 15.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.75 V |