
Texas Instruments
Product No:
LMC662AIM/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC CMOS 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3655
2.3655
10
2.1204
21.204
25
2.0007
50.0175
100
1.704585
170.4585
250
1.60056
400.14
500
1.40049
700.245
1000
1.160406
1160.406
2500
1.080378
2700.945
5000
1.040364
5201.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LMC® |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 1.1V/µs |
| Output Type | Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | CMOS |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 750µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LMC662 |
| Current - Input Bias | 0.002 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 15.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.75 V |