
Texas Instruments
Product No:
LMC6762AIM/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 2 GEN PUR 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.983
2.983
10
2.67615
26.7615
25
2.52966
63.2415
100
2.192505
219.2505
250
2.080044
520.011
500
1.866408
933.204
1000
1.574084
1574.084
2500
1.495376
3738.44
5000
1.439164
7195.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | 75dB CMRR, 80dB PSRR |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | LMC6762 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | 30mA |
| Propagation Delay (Max) | 10µs |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | 20µA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.04pA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V ~ 15V, ±1.35V ~ 7.5V |