
Texas Instruments
Product No:
LMC6772AIMMX/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 2 GEN PUR 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8785
2.8785
10
2.5878
25.878
25
2.44112
61.028
100
2.079835
207.9835
250
1.952934
488.2335
500
1.708803
854.4015
1000
1.41587
1415.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Open-Drain |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | 75dB CMRR, 80dB PSRR |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | LMC6772 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | 30mA |
| Propagation Delay (Max) | 10µs |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 20µA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.04pA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V ~ 15V, ±1.35V ~ 7.5V |