
Texas Instruments
Product No:
LMC7225IM5X/NOPB
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 1 GEN PUR SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.3528
13.528
25
1.28364
32.091
100
1.054405
105.4405
250
0.985644
246.411
500
0.871017
435.5085
1000
0.687648
687.648
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Open-Drain |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | 80dB CMRR, 90dB PSRR |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | LMC7225 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | 30mA |
| Propagation Delay (Max) | 29µs |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Max) | 1µA |
| Current - Input Bias (Max) | - |
| Voltage - Input Offset (Max) | 6mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 8V, ±1V ~ 4V |