LMK042BJ101KC-W
Taiyo Yuden
Product No:
LMK042BJ101KC-W
Description:
CAP CER 100PF 10V X5R 01005
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 100 pF
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Base Product Number LMK042
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C