LMK212SD823KG-T
Taiyo Yuden
Product No:
LMK212SD823KG-T
Description:
CAP CER 0.082UF 10V 0805
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series CFCAP™
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low Distortion
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.082 µF
Applications General Purpose
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number LMK212S
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C