
Texas Instruments
Product No:
LMQ62440BPPQRJRRQ1
Manufacturer:
Package:
14-VQFN-HR (4x3.5)
Batch:
-
Description:
AUTOMOTIVE 3-V TO 36-V, 4-A, LOW
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.8165
4.8165
10
4.32915
43.2915
25
4.0926
102.315
100
3.546825
354.6825
250
3.364976
841.244
500
3.019385
1509.6925
1000
2.546475
2546.475
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 14-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMQ62440 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-VQFN-HR (4x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |