
Texas Instruments
Product No:
LMR14010ADDCR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1A TSOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.235
1.235
10
1.1077
11.077
25
1.05108
26.277
100
0.86355
86.355
250
0.807196
201.799
500
0.713336
356.668
1000
0.56316
563.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR14010 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 550kHz ~ 850kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.765V |