
Texas Instruments
Product No:
LMR14020SDDAR
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.679
2.679
10
2.4092
24.092
25
2.2724
56.81
100
1.9361
193.61
250
1.81792
454.48
500
1.59068
795.34
1000
1.317992
1317.992
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR14020 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |