
Texas Instruments
Product No:
LMR14020SQDPRRQ1
Manufacturer:
Package:
10-WSON (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 10WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0875
3.0875
10
2.7702
27.702
25
2.61858
65.4645
100
2.26955
226.955
250
2.153156
538.289
500
1.932015
966.0075
1000
1.629412
1629.412
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR14020 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 10-WSON (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |