
Texas Instruments
Product No:
LMR14050SQDPRRQ1
Manufacturer:
Package:
10-WSON (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 5A 10WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.895
3.895
10
3.49695
34.9695
25
3.30562
82.6405
100
2.86482
286.482
250
2.71795
679.4875
500
2.438802
1219.401
1000
2.056816
2056.816
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR14050 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 10-WSON (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |