LMR14203XMKE/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LMR14203XMKE/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK ADJ 300MA TSOT23-6
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Product Status Active
Current - Output 300mA
Number of Outputs 1
Base Product Number LMR14203
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 1.25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 42V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Output (Max) 34V
Supplier Device Package SOT-23-THIN
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.765V