
Texas Instruments
Product No:
LMR14206XMKX/NOPB
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.394
2.394
10
2.1546
21.546
25
2.033
50.825
100
1.731945
173.1945
250
1.626248
406.562
500
1.422967
711.4835
1000
1.179026
1179.026
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR14206 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 34V |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.765V |