LMR16006YQ3DDCTQ1
Texas Instruments
Product No:
LMR16006YQ3DDCTQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK 3.3V 600MA TSOT23-6
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2069
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Product Status Active
Current - Output 600mA
Number of Outputs 1
Base Product Number LMR16006
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2.1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-THIN
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V