
Texas Instruments
Product No:
LMR23610ADDAR
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2965
3.2965
10
2.9583
29.583
25
2.79642
69.9105
100
2.42364
242.364
250
2.29938
574.845
500
2.063229
1031.6145
1000
1.740068
1740.068
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR23610 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 400kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |