
Texas Instruments
Product No:
LMR23625CFQDDAQ1
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2.5A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7215
4.7215
10
4.24175
42.4175
25
4.01014
100.2535
100
3.475575
347.5575
250
3.297336
824.334
500
2.958699
1479.3495
1000
2.495289
2495.289
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR23625 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.024V |