
Texas Instruments
Product No:
LMR23630AFDDA
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.047
4.047
10
3.6309
36.309
25
3.43216
85.804
100
2.97464
297.464
250
2.822108
705.527
500
2.532282
1266.141
1000
2.135657
2135.657
2500
2.028877
5072.1925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR23630 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 400kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |