
Texas Instruments
Product No:
LMR33620BDDA
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.3718
13.718
25
1.29428
32.357
100
1.10276
110.276
250
1.035424
258.856
500
0.905996
452.998
1000
0.75068
750.68
2500
0.698915
1747.2875
5000
0.673028
3365.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR33620 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.8V |
| Voltage - Output (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |