
Texas Instruments
Product No:
LMR33620CQ5RNXRQ1
Manufacturer:
Package:
12-VQFN-HR (3x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 2A 12VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.356
2.356
10
2.11565
21.1565
25
1.99576
49.894
100
1.700405
170.0405
250
1.596608
399.152
500
1.397032
698.516
1000
1.157537
1157.537
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 12-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR33620 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 12-VQFN-HR (3x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |