
Texas Instruments
Product No:
LMR33640DDDAR
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
36V 4A 1MKZ REGULATOR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.3091
13.091
25
1.235
30.875
100
1.05222
105.222
250
0.988
247
500
0.8645
432.25
1000
0.7163
716.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR33640 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.8V |
| Voltage - Output (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |