
Texas Instruments
Product No:
LMR36506R5RPER
Manufacturer:
Package:
9-VQFN-HR (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 600MA 9VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0565
4.0565
10
3.64515
36.4515
25
3.44584
86.146
100
2.98623
298.623
250
2.83309
708.2725
500
2.542124
1271.062
1000
2.14396
2143.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 9-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR36506 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 65V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 9-VQFN-HR (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |