
Texas Instruments
Product No:
LMR38020FSQDDARQ1
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
AUTOMOTIVE SIMPLE SWITCHER POWER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.401
3.401
10
3.0571
30.571
25
2.8899
72.2475
100
2.50458
250.458
250
2.37614
594.035
500
2.132104
1066.052
1000
1.79816
1798.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 80V |
| Voltage - Input (Min) | 4.2V |
| Voltage - Output (Max) | 75V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |