
Texas Instruments
Product No:
LMR50410XFDBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-6
Batch:
-
Description:
SIMPLE SWITCHER 4-V TO 36-V, 1-A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
10
1.07825
10.7825
25
1.02372
25.593
100
0.84075
84.075
250
0.785954
196.4885
500
0.694564
347.282
1000
0.54834
548.34
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR50410 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |