
Texas Instruments
Product No:
LMR51420XDDCR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A SOT23-THIN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.121
1.121
10
1.00605
10.0605
25
0.95494
23.8735
100
0.784605
78.4605
250
0.7334
183.35
500
0.648128
324.064
1000
0.51168
511.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR51420 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 34.2V |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |