
Texas Instruments
Product No:
LMR51440SDRRR
Manufacturer:
Package:
12-WSON (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 4A 12WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4225
2.4225
10
2.17265
21.7265
25
2.0501
51.2525
100
1.74667
174.667
250
1.64008
410.02
500
1.43507
717.535
1000
1.189058
1189.058
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR51440 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 12-WSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |