
Texas Instruments
Product No:
LMR51450FNDRRR
Manufacturer:
Package:
12-WSON (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 5A 12WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.622
2.622
10
2.356
23.56
25
2.223
55.575
100
1.894015
189.4015
250
1.7784
444.6
500
1.5561
778.05
1000
1.28934
1289.34
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR51450 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 12-WSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |