
Texas Instruments
Product No:
LMR54406DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-6
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 600MA SOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.74005
7.4005
25
0.6954
17.385
100
0.567435
56.7435
250
0.52706
131.765
500
0.448552
224.276
1000
0.358844
358.844
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMR54406 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |