
Texas Instruments
Product No:
LMS1587IT-1.5/NOPB
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 3A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.622
2.622
10
2.3541
23.541
25
2.22528
55.632
100
1.9285
192.85
250
1.829624
457.406
500
1.641714
820.857
1000
1.384587
1384.587
2500
1.315351
3288.3775
5000
1.265904
6329.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60 ~ 72 dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 3A |
| Base Product Number | LMS1587 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 13V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.3V @ 3A |
| Current - Supply (Max) | 13 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 7 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |