LMS1587IT-1.5/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LMS1587IT-1.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
LMS1587 3A FIXED / ADJUSTABLE OU
User Guide
Mfr Texas Instruments
PSRR 60 ~ 72 dB (120Hz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 3A
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 13V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A
Current - Supply (Max) 13 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Quiescent (Iq) 7 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V