
Texas Instruments
Product No:
LMS3655NQURNLRQ1
Manufacturer:
Package:
22-VQFN-HR (5x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 5.5A 22VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4125
6.4125
10
5.79025
57.9025
25
5.5214
138.035
100
4.79408
479.408
250
4.578582
1144.6455
500
4.174604
2087.302
1000
3.635935
3635.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 22-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LMS3655 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 400kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.9V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 22-VQFN-HR (5x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |