
Texas Instruments
Product No:
LMV358AIPWR
Manufacturer:
Package:
8-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.32395
3.2395
25
0.28348
7.087
100
0.18354
18.354
250
0.151924
37.981
500
0.121524
60.762
1000
0.093166
93.166
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | LMV® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 1.7V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 70µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | LMV358 |
| Current - Input Bias | 10 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5.5 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.5 V |