
Texas Instruments
Product No:
LMV7271MGX/NOPB
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 1 GEN PUR SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2445
1.2445
10
1.1115
11.115
25
1.05526
26.3815
100
0.866875
86.6875
250
0.810312
202.578
500
0.716091
358.0455
1000
0.565336
565.336
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | 78dB CMRR, 80dB PSRR |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | LMV7271 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | - |
| Propagation Delay (Max) | 2.1µs |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Current - Quiescent (Max) | 14µA |
| Current - Input Bias (Max) | 0.01µA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 4mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V ~ 5.5V, ±0.9V ~ 2.75V |