
Texas Instruments
Product No:
LMV761MAX/NOPB
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC COMPARATOR 1 GEN PUR 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.5295
15.295
25
1.44248
36.062
100
1.229015
122.9015
250
1.153984
288.496
500
1.009736
504.868
1000
0.836636
836.636
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | General Purpose |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | 100dB CMRR, 110dB PSRR |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | LMV761 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Output (Typ) | - |
| Propagation Delay (Max) | 225ns |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | 700µA |
| Current - Input Bias (Max) | 50pA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 0.2mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V ~ 5V |