LNC2G222MSEFBB
Nichicon
Product No:
LNC2G222MSEFBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNC
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.2 A @ 10 kHz