LNC2G822MTEJ
Nichicon
Product No:
LNC2G822MTEJ
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 4.252" (108.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 29.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 41.3 A @ 10 kHz