LNC2H102MSEFBB
Nichicon
Product No:
LNC2H102MSEFBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNC
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.465" (88.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.42 A @ 10 kHz