LNC2H822MTEJ
Nichicon
Product No:
LNC2H822MTEJ
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.614" (168.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 33.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 47.18 A @ 10 kHz