LNC2V102MSEFBN
Nichicon
Product No:
LNC2V102MSEFBN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNC
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 2.283" (58.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.76 A @ 10 kHz