LNC2V272MSEFBB
Nichicon
Product No:
LNC2V272MSEFBB
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.858" (98.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.62 A @ 10 kHz