LNC2V392MSEGBB
Nichicon
Product No:
LNC2V392MSEGBB
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.465" (88.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 14.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.86 A @ 10 kHz